Novak Đoković je novi-stari šampion Australijen Opena!
Najbolji teniser sveta u svom devetom finalu u Melburnu zabeležio je i deveti trijumf.
Srpski as deklasirao je Danila Medvedeva sa 3:0 (7:5, 6:2, 6:2), za manje od dva sata igre.
Novak je od starta meča krenuo silovito i nakon samo osam minuta igre u uvodnoj deonici već je bilo 3:0 za Srbina.
Tu je zatim naišao prvi mali period opuštanja teniskog kralja. Napravio je Đoković seriju grešaka, pa se, bez neke naročite igre Medvedeva, set vratio u egal (3:3).
Međutim, u finišu uvodnog perioda igre, No1e "dodaje gas" i na 6:5 pravi novi brejk za 7:5 i vođstvo od 1:0 u setovima.
To je bio možda i presudan gem u meču, jer je u naredna dva seta najbolji teniser planete potpuno dominirao.
Doduše, drugi set je počeo novim brejkom za Rusa (0:1), ali je Novak ekspresno uzvratio ribrejkom i tako "potkresao krila" Danilu.
Korsiteći ogromnu psihološku prednost, uz gotovo savršenu igru i sa osnovne linije i na mreži, srpski as rešava naredne dve deonice u svoju korist sa po 6:2 i tako ostvaruje veoma ubedljiv trijumf u finalu "Ozi Opena".
No1e je načinio neverovatan podvig ovim trijumfom na Otvorenom prvenstvu Australije.
Ne samo da je došao do 18. Gren slem trofeja u karijeri (ukupno 82 ATP titule), već je popravio sopstveni apsolutni rekord, koji sada iznosi čak devet titula na Australijen Openu.
Daleko iza Noleta su Rodžer Federer i Roj Emerson sa po šest slavlja na uvodnom Gren slemu sezone.
Ovo Đokovićevo dostignuće je praktično nedostižno za buduće generacije, baš kao i Nadalovih 13. trofeja na "Rolan Garosu".
Srbin nikada nije poražen ni u polufinalu ni u finalu Melburna (skor 18-0).
Nole je potvrdio da je najbolji igrač svih vremena na "betonu", najvažnijoj podlozi u modernom tenisu, na kojoj se igra većina turnira.
Sa 12 Gren slem trofeja na tvrdoj podlozi (9 Australijen i 3 US Opena) pretekao je "Fedeksa" sa kojim je delio tron. Švajcarac ima 11 (6+5) titula na "betonskim" Gren slemovima.
Da ne spominjemo koliko je Novak uspešan na turnirima Masters 1000 serije sa čak 26 titula na "betonu" (od ukupno 36, što je važeći rekord). Rodžer je drugi sa 24 trijumfa na "hiljadarkama" na tvrdoj podlozi (od ukupno 28).
Đoković je ne samo apsolutni vladar Australije, već je i kralj velikih titula.
No1e je do sada uzeo 18 Gren slemova, 36 Masters 1000 turnira i 5 ATP šampionata, dakle ukupno 59 najvećih trofeja u "belom sportu".
Rafa ima 56 (20 GS, 35 "hiljadarki" i jedno olimpijsko zlato), dok je Rodžer zastao na 54 (20 GS, 28 turnira Masters 1000 serije i 6 ATP šampionata).
Ovo objašnjava i Novakovu dominaciju po zaradi od teniskih turnira.
Srbin je prebacio cifru od 143 miliona dolara, Federer ima oko 130 "milki", a Nadal blizu 121.
Trijumfom u Melburnu, uz relativno rano ispadanje Nadala i Tima, Novak je obezbedio preticanje Federera na listi najboljih svih vremena po provedenim sedmicama na prvom mestu ATP liste.
"Sajdžija" je stao na 310 nedelja, a novi rekorder No1e od 8. marta broju 311. sedmicu na teniskom tronu, što je još jedan veliki rekord koji sigurno neće skoro, a možda ni nikada biti oboren.
Što je najbolje od svega, No1e je do nov titule u Melburnu stigao uprkos nenormalno teškom žrebu.
Od početka do kraja turnira naš as se součavao sa protivnicima koji su specijalisti za igru na tvrdoj podlozi, izuzetnim serverima i udaračima (Šardi, Tijafo, Fric, Raonić, Saša Zverev, Karacev, Medvedev).
Nije Đoković praktično imao nijedan lak meč, izuev možda polufinala sa Aslanom Karecevom, koji je prehodno "preslišao" čak tri izuzetna igrača, nosioca na "Ozi Openu" (Švarcmana, Ože-Alijasima i Dimitrova).
Treba napomenuti da je u Noletovoj polovini žreba bio i prošlogodišnji finalista Dominik Tim. Austrijanac je neočekivano deklasiran od Grigora Dimitrova u četvrtom kolu (4:6, 4:6, 0:6).
S druge strane, Nadal je imao neverovatno lak žreb, u prva četiri meča se nije pošteno ni oznojio, ali je zato pao na prvoj ozbiljnijoj prepreci.
U četvrtfinalu je ispustio vođstvo od 2:0 u setovima protiv Cicipasa i doživeo debakl, možda i najteži poraz u karijeri (2:3).
Novak je do nove Gren slem titule došao ozbiljno povređen, što još dodatno uveličava njegov podvig.
U meču trećeg kola protiv Frica, pri vođstvu od 2:0 u setovima, napukao mu je trbušni mišić i jedva je nekako došao do pobede u petom setu, igrajući sa pola snage i pod velikim bolovima.
U narednih par mečeva, Srbin je i dodatno pogoršao povredu, pa ga posle Melburna verovatno čeka poduža pauza.
No, to sada i nije toliko bitno, kada je deveti pehar Australijen Opena u Noletovim vitrinama.
Za ovaj trijumf, nikad veće zasluge nije imao Novakov tim. Trener Goran Ivanišević je toliko popravio servis našeg asa da je par mečeva dobio isključivo zahvaljujući kvalitetnom početnom udarcu. Đoković je oborio i lični rekord u broj asova u jednom meču, protiv Tijafoa je "ispalio" čak 26 neodbranjivih servisa. Prethodni najbolji skor mu je bio 23 asa, a upravo toliko je odservirao protiv Aleksandra Zvereva u veoma neizvesnom četvrtfinalnom duelu, što je bio presudni faktor.
Ukupno je Nole pre finala odservirao čak 100 asova, što je za njega neverovatan podatak, ranije mu je najbolji skor u šest mečeva bio oko 70 neodbranjviih početnih udaraca.Interesantno da je naš as u finalu odserivrao samo tri asa protiv Medvedeva, ali je zato imao puno servis-vinera i neverovatan učinak u igri na mreži (16/18), u stilu svog idola Pita Samprasa.
Sem trenera Ivaniševića, Noletov spasilac je bio i fizioterapeut Ulises Badio, koji je uspeo za kratko vreme da opravi Srbina od neugodne povrede i omogući mu da se koliko-toliko ravnopravno takmiči sa osatlim asovima tenisa.
Za novi trijumf Đokovića u Melburnu je, pored velike pomoći i podrške tima, kao i velikog broja srpskih navijača u Australiji, najzaslužnija Novakova mentalna snaga, po čemu je takođe, bez ikakve sumnje, najjači u istoriji "belog sporta".