Košarkaška reprezentacija Srbije igraće na Svetskom prvenstvu u Kini ovog leta.
Izabranici Aleksandra Đorđevića bili su loši tokom celih kvalifikacija, ali, ko što narod kaže, "sve je dobro što se dobro završi".
Očajne partije naše reprezentacije brzo će se zaboraviti nakon ubedljivog trijumfa u Beogradu nad direktnim rivalom Izraelom u meču odluke - 97:76 (26:18, 23:15, 18:17, 30:26).
Poslednji meč ujedno je bio možda i najbolji srpske selekcije u ovom ciklusu kvalifikacija. Dva bivša igrača Partizana najzaslužniji su za ubedeljiv trijumf Srbije nad Izraelom.
Dragan Gagi Milosavljević dominirao je u prvom poluvremenu, kada je ubacio čak 18 od svojih 20 koševa, uz izvanredan procenat šuta i fenomenalnu partiju u defanzivi.
U nastavku, ulogu lidera preuzeo je još jedan bivši "crno-beli" as, Vladimir Lučić, koji je na kraju bio i najefikasniji pojedinac u redovima pobedničkog tima Srbije, sa 22 poena.
Veoma dobre role ostvarili su i kapiten Miloš Teodosić, kao i Nikola Milutinov i Stevan Birčević, još dvojica igrača naše reprezentacije koji su nekada nastupali u Partizanu.
Srbija je tako zauzela treće mesto u grupi L, iza Grčke i Nemačke, sa skorom pobeda i poraza 7-5 i našla se među 12 evropskih ekipa učesnica na Mundobasketu 2019 u Kini, koji se održava od 31. avgusta od 15. septembra ove godine.
Iz grupe I kvalifikovale su se Španija, Turska i Crna Gora, iz grupe J Litvanija, Italija i Poljska, iz grupe K Francuska, Rusija i Češka i iz naše grupe L Grčka, Nemačka i SRBIJA.
Ukupan broj učesnika je 32 (6 ekipa iz Azije, 2 iz Okeanije, 7 iz Amerike i 5 iz Afrike).
Iz Okeanije očekivano tu su Australija i Novi Zeland, iz Azije, sem domaćina Kine kvalifikovali su se Japan, Iran, Jordan, Južna Koreja i Filipini.
Sa američkog kontinenta stižu SAD, Kanada, Argentina, Brazil, Dominikanska Republika, Portoriko i Venecuela, dok su među najvećim autsajderima selekcije iz Afrike - Obala Slonovače, Nigerija, Angola, Senegal i Tunis.
Iako poslednjih 10-15 godina gotovo po pravilu srpska košarkaška selekcija ima dosta problema u kvalifikacijama, ove će ostati u veoma ružnoj, gotovo traumatičnoj uspomeni navijača.
Selektor Aleksandar Đorđević se našao u "nebranom grožđu" zbog čuvenih FIBA "prozora", usled kojih ni u jednom meču nije mogao da izvede ni približno isti tim, a samim tim ni da uigra neke akcije.
Zato igra srpskog nacionalnog tima nije ličila ni na šta, doživljeno je nekoliko neugodnih poraza od ekipa niskog renomea.
Nije se snašao ni legendarni "Sale nacionale" u ovoj opštoj ujdurmi i galimatijasu svetske i evropske košarkaške federacije, čiji su čelnici potpuno "izgubili kompas" i krupnim koracima vode ovaj prelepi sport ka ponoru i propasti.
Izgubila je Srbija nekoliko mečeva u završnici koje nikako nije smela da izgubi, pošto je vodila gotovo čitav meč (npr. protiv Nemačke kući i nedavno na gostovanju "fenjerašu" Estoniji), ali najvažnije je da je na kraju izbegnut potpun debakl i eliminacija sa Mundobasketa, kšto bi imalo katastrofalne posledice za srpsku reprezentaciju.
Srbija je kako-tako opravdala renome košarkaške velesile (naša zemlja je aktuelni olimpijski, svetski i evropski viceprvak), dok su pravi debakl doživele dve eks-jugoslovenske selekcije, Slovenija i Hrvatska.
"Janezi" su lišeni pomoći dva najbolja igrača, inače srpskog porekla, Gorana Dragića i Luke Dončića, brutalno spušteni na zemlju posle osvajanja evropskog trona, pošto su zauzeli ubedljivo poslednje mesto u inače možda najslabijoj grupi I kvalifikacija, sa samo tri pobede i čak devet poraza.
Sličan fijasko doživela je i Hrvatska, koja se izblamirala u grupi J i zauzela pretposlednju poziciju sa očajnim skorom 4-8, iza košarkaških analfabeta Poljske i Mađarske, a samo za jedan trijumf ispred Holandije.
Zaista neverovatan krah Slovenaca i Hrvata, koji trenutno drže visoko sedmo i deveto mesto na FIBA listi najboljih košarkaških selekcija, ali ne zadugo.
Posle propuštanja Mundobasketa, ako "zmajčeki" i "šahovničari" ne uspeju da se kvalifikuju i na Olimpijske igre u Tokiju 2020. godine, što je vrlo verovatno, sledi im potpun sunovrat od kojeg će se teško oporaviti u skorije vreme.
Za razliku od EU članica iz bivše Juge, koje su krahirale u ovim kvalifikacijama, junaci su košarkaši Crne Gore, koji su napravili veliki podvig i plasirali se na Mundobasket u Kini.
Nisu ni Crnogorci briljantno igrali u ovim kvalifikacijama, ali su srčanošću i voljom nadoknadili te prilično loše igre i u poslednja dva duela izborili se, doduše, kroz "iglene uši", za put u najmnogoljudniju zemlju sveta.
Najpre je u pretposlednjoj rundi Crna Gora nekako dobila Ukrajinu kao gost sa 74:76, iako je prvu četvrtinu izgubila sa čak 34:17. Zatim su u meču odluke, kod kuće, Crnogorci uspeli da izgube od direktnog rivala za treće mesto u grupi, ekipe Letonije, sa samo šest razlike (74:80), gde je pribaltičkoj selekciji trebala pobeda od devet koševa razlike da odu u Kinu.
I pored ne baš briljantnih kvalifikacija, zahvaljujući četvrtom mestu na FIBA renking listi, Srbija će se prikom žrebanja grupa za Mundobasket naći u prvom šeširu zajedno sa Amerikom, Španijom, Francuskom, Argentinom, Litvanijom, Grčkom i domaćinom Kinom.