Srpska odbojka nastavila je tradiciju dobrih rezultata i pored dosta problema sa povredama bitnih igrača u ovoj sezoni.
Srbija će, uz Brazil i Ameriku, jedina imati predstavnika i na muškom i na ženskom fajnal-siksu Lige nacija, novog takmičenja koje je zamenilo Svetsku ligu za odbojkaše i Svetski Gran pri u konkurenciji dama.
Odbojkašice su među najvećim favoritima za osvajanje nekog od odličja, dok srpski odbojkaši, po prvi put otkada igraju na finalnim turnirima, imaju ulogu autsajdera.
Srpske odbojkašice zauzele su drugo mesto u grupnoj fazi Lige nacija, sa 12 pobeda i tri poraza, iako gotovo nijednu utakmicu nisu odigrale u najjačem sastavu.
Snagu srpskog nacionalnog tima najbolje su osetile prvoplasirane Amerikanke (skor 13-2), koje su deklasirane sa 3:1 u setovima, iako smo njihovoj prvoj postavi suprotstavili našu drugu, a malo je nedostajalo da rezultat bude naš maksimalan trijumf.
Tim je na tom poslednjem turniru Lige nacija vodio drugi trener naše reprezenatacije, Branko Kovačević, ali ni to nije poremetilo moćnu srpsku ekipu.
Stoga sa puno optimizma čekamo nastup srpskih odbojkašica na finalnom turniru u Nanđingu, mada je sastav grupa potpuno neverovatan, mogli bismo reći i nepravedan.
Naime, dve najbolje selekcije prve faze, SAD i Srbija su u istoj grupi, uz petoplasiranu Tursku (skor 11-4), a u drugoj grupi su Brazil (3), Holandija (4) i domaćin Kina, koja je u preliminarnoj fazi takmičenja zauzela tek deveto mesto, sa negativnim skorom od sedam pobeda i osam poraza.
Zaista preveliki ustupak domaćinu, aktuelnom olimpijskom prvaku, kod žrebanja grupa.
Takmičenje počinje u sredu, 27. juna, a naša reprezentacija bar ima povoljan raspored, slobodna je u prvoj rundi.
U drugom kolu sastaje se sa Turskom (četvrtak, sa početkom od 9 časova ujutru, po našem vremenu), koja će sigurno biti umorna od okršaja sa Amerikom prethodnog dana i pod imperativom pobede ako, prema očekivanju, dožive poraz na premijeri.
U slučaju kiksa, Srpkinje mogu da se "vade" protiv Amerikanki u petak, 29.juna u istom terminu (9h), a ako savladaju Tursku, to će onda biti borba za prvo mesto u grupi B.
Interesantno je da su Turkinje u takmičenju po grupama protiv oba rivala na fajnal-siksu odigrale u pet setova. Pobedile su SAD sa 3:2, a izgubile od Srbije (2:3) u taj-breku.
Glavni aduti naše reprezentacije su dve najbolje odbojkašice sveta, korektor Tijana Bošković i primač Brankica Mihajlović, koja je ove godine kuburila sa povredama. Ipak, sve srpske igračice su pokazale visok nivo kvaliteta tokom ovog dugog i napornog takmičenja, tako da svakako selektor Zoran Terzić ima rešenja za svaku situaciju. Čak i ako neke naše vodeće odbojkašice ne budu u stanju da nastupe ili u mogućnosti da pruže svoj maksimum, to ne bi trebalo da spreči Srbiju da dođe do novog odličja.
Za razliku od dama, srpski odbojkaši su ove godine do završnog turnira stigli "na mala vrata".
Očajne partije izabranika Nikole Grbića, čak četiri maksimalna poraza (Brazil, SAD, Francuska, Italija), uz isto toliko dobijenih duela u taj-breku (3:2), jasno govori da smo se ovoga puta provukli na fajnal-siks "kroz iglene uši".
Ukupan skor 11-4 i osvojeno četvrto mesto u prvoj fazi takmičenja zvuči nestvarno dobro u odnosu na prikazane igre.
Selektor Grbić je izvukao maksimum od ovog tima, ali svakako da nemamo baš mnogo razloga za optimizam što se tiče završnog turnira u francuskom Lilu, od 4. do 8. jula.
Objektivno, naša selekcija je najveći autsajder fajnal-siksa, a pogotovo zbog činjenice da smo imali težak maler da zapadnemo u grupu A sa najboljom ekipom preliminarne faze i domaćinom Francuskom (skor 13-2), kao i sa tradicionalno neugodnom, često i neprelaznom preprekom, Brazilom.
Možda se naši odbojkaši još malo oporave i konsoliduju do početka završnog turnira, možda nas po ko zna koji put iznenade nekom posebnom pobedničkom energijom, ali ovoga puta bi i eventualni plasman u polufinale zaista bio podvig.
Pre je to moguće ostvariti trijumfom nad olimpijskim šampionom Brazilom, koji je takođe u poprilično lošoj formi ove godine (samo 10-5 u prvoj fazi, doduše, uz dosta kalkulisanja i kombinovanja sastava).
Upravo sa "kariokama" i igramo prvi duel na završnom turniru, 5. jula, sa početkom od 20,45 časova.
Šansa za naše mogla bi biti činjenica da smo slobodni u prvoj rundi, pa ako okršaj Francuske i Brazila 4. jula (takođe 20,45h) bude maratonski, to bi možda dalo neku šansu Srbima da prevaziđu taj neki mali kompleks koji imamo sa objektivno najtalentovanijom odbojkaškom nacijom.
Ukupan međusobni skor je 10-28 za "selesao", a u poslednjih deset godina je 4-9.
Grupa B je nešto slabija od naše, tu su Rusija, SAD i Poljska.
Mečevi će se igrati na fudbalskom stadionu "Pjer Moroa" u Lilu, kako bi mogao da prisustvuje ogroman broj gledalaca.
Iz Lige nacija u muškoj konkurenciji ispala je najslabija, 16. selekcija u plasmanu grupne faze, Južna Koreja, koju će zameniti Portugalija, kao pobednik "FIVB Kupa izazivača".
Kod dama, ispala je Argentina, a u narednoj sezoni zameniće je reprezentacija Bugarske, koja je slavila na finalnom turniru "FIVB Kupa izazivača", koji je održan u Južnoj Americi, u Peruu. Bugarke su u Limi nadigrale domaćina i Kolumbiju i tako izborile mesto među 16 najboljih odbojkaških selekcija sveta.