Rukometašice Srbije najprijatnije su iznenađenje grupne faze takmičenja na Svetskom prvenstvu u Nemačkoj.
Ni najveći optimisti nisu očekivali prvo mesto u izuzetno jakoj grupi D, ali su izabranice Ljubomira Obradovića uspele da preliminarani deo takmičenja okončaju bez poraza, sa tri pobede i dva remija, iako su imale za protivnike domaćina Nemačku, svetskog i evropskog vicešampiona Holandiju i azijskog velikana Južnu Koreju.
U poslednjem duelu grupe Srbija je nadigrala selekciju Južne Koreje sa 33:28 (15:14).
Izvanredna igra "orlica" protiv ubedljivo najbolje azijske reprezentacije, koja je trostruki uzastopni šampion najvećeg kontinenta.
Koreja je osvojila je čak 13 zlata, dva srebra i jednu bronzu na 16 dosad odigranih prvenstava, dakle potpuno dominira u Aziji.
Ova fenomenalna reprezentacija bila je i dva puta olimpijski šampion (1998 Seul, 1992 Barselona), imaju i tri srebra i jednu bronzu sa najveće smotre svetskog sporta.
Na Svetskim prvenstvima Koreanke su jednom slavile (1995. u Austriji/Mađarskoj), a jednom uzele bronzu.
Fantastičnom igrom u napadu Srbija je uspela da nadigra jednog takvog protivnika iz samog svetskog vrha, koji je poznat po super-brzom rukometu i velikom broju golova iz kontranapada.
Kao najveći adut srpske selekcije pokazala se činjenica da imamo "najdužu klupu" od svih ekipa, praktično sve devojke daju svoj doprinos i imaju svoj udeo u igri.
Tako se naše igračice i znatno manje troše i zamaraju od protivničkih ekipa koje, kao Koreja, obično imaju 3-4 pojedinca visoke klase, a ostale su "vodonoše".
Rezultati mečeva poslednjeg, petog kola grupe D: SRBIJA - Južna Koreja 33:28, Nemačka - Holandija 23:31, Kamerun - Kina 26:26.
Konačna tabela grupe D:
SRBIJA 8, Holandija 7, Nemačka 7, Južna Koreja 6, Kamerun 1, Kina 1 bod.
Naša grupa se u nokaut fazi ukršta sa grupom C, u kojoj je prvo mesto ubedljivo osvojila Rusija, sa svih pet pobeda.
Druga je u ovoj skupini bila Danska, treće mesto, što je veliko iznenađenje, pripalo je Japanu, a četvrtu poziciju zauzela je Crna Gora, koja će tako biti naš rival u osmini finala.
Meč se igra u Magdeburgu, sutra, 10. decembra, sa početkom od 17,30 časova.
Crna Gora je odlično počela šampionat deklasiravši Dansku 31:24.
U drugoj rundi usledio je poraz od Rusije 24:28.
Veoma teška prva dva meča iscrpili su Crnogorke, koje su neočekivano kiksnule protiv nejakih Japanki (poraz 28:29).
Zatim je pobeđen autsajder Tunis (29:23).
U poslednjoj rundi, u borbi "na život i smrt" crnogorska reprezentacija uspela je da izbori remi sa Brazlikama (23:23) i tako ih pošalje kući. "Karioke" su vodile u većem delu meča, ali samo sa po golom razlike. Igralo se kao u odbojci, samo umesto "poen za poen" bilo je "gol za gol" i na kraju je ostao nerešen rezultat, što je Crnu Goru odvelo u nokaut fazu.
Naša reprezentacija ima negativnu tradiciju sa Crnom Gorom, u kojoj je ženski rukomet sport broj jedan. Posle razlaza Srbije i Crne Gore 2006, južni sused je ostvario velelepne uspehe - srebro na Olimpijadi u Londonu 2012. i titulu prvaka Evrope iste godine u Beogradu.
Ipak, tim koji sada predvodi Šveđanin Per Johanson nije tako jak kao pre par godina. I dalje ima fantastične pojedince, ali je problem "kratka klupa". Trenutno Crna Gora nije favorit za neku od medalja, ali i dalje može da pomrsi račune bilo kojoj selekciji, pa Srbija nikako ne bi smela da računa da će lako do četvrtfinala.
Parovi osmine finala su: SRBIJA - Crna Gora, Mađarska- Francuska, Nemačka- Danska, Švedska - Slovenija, Rusija - Južna Koreja, Španija - Norveška, Japan - Holandija i Rumunija - Češka.